Vaše recenze

100% uživatelské recenze - připojte se i vy!

Jak vybrat sluchátka

Pro mnohé je hudba způsobem každodenního úniku z reality. Pro jiné jen způsobem zábavy nebo rozšíření svých obzorů. Dnešní technologie nám dovolují si nosit vlastní hudbu s sebou kamkoliv. A to vše v kompaktním a elegantním řešení. Pomocí přístroje zvaného sluchátka. Vybrat však potřebná sluchátka tak, aby vám vyhovovaly všechny jejich charakteristiky, může být oříškem. V tomto článku se proto podíváme na to, jak vybrat sluchátka jednoduše a bez starostí. 

Bez sluchátek dnes už většina lidí neudělá ani ránu. Ať už sedíte v čekárně u lékaře, jdete po ulici nebo třeba jen sedíte u počítače, můžete je mít stále nasazené a poslouchat hudbu, podcasty či třeba videokonferenci hezky v soukromí. Na trhu je však dnes již nepředstavitelné množství různých modelů, z nichž může být pro laika opravdu těžké vybrat ten správný. My jsme tu právě od toho, abychom vám s tímto zapeklitým úkolem poradili. 

Slovníček na začátek

Abyste si mohli vybrat ideální kus, je potřeba znát základní pojmy, s jakými se při výběru sluchátek můžete setkat. Pojďme si je v krátkosti představit.

Impedance

Impedance se měří v ohmech (Ω) a vyjadřuje elektrický odpor obvodů ve sluchátkách. Sluchátky s nízkou impedancí protéká větší proud s výsledným hlasitým, ale zato nekvalitním zvukem. U vysoké impedance je to opačně. Pro lepší pochopení si to vysvětlíme na následujícím příkladu. Jestli vezmeme kvalitní studiová sluchátka s vysokou impedancí a připojíme je do telefonu, budou hrát velice potichu. Poté by bylo potřeba dokoupit zesilovač, který by signál k nim vedený zesílil. Pro tablet nebo telefon je většinou nejlepší varianta do 30 Ω, nad 300 Ω již budete potřebovat zesilovač.

Citlivost

Tato veličina se uvádí v dB a vyjadřuje to, jak citlivě sluchátka přijímají signál ze zdroje. Jestli se tedy nechcete nadřít s ručním zvyšováním hlasitosti a neustálým dobíjením baterie, doporučujeme sluchátka s vyšší citlivostí.

Frekvenční rozsah

Lidské ucho vnímá zvukové spektrum v rozsahu 16 – 20 000 Hz. Toto je také ideál, po kterém byste měli u sluchátek jít pokaždé.

Izolace zvuku (uzavření se od světa)

Většina sluchátek má pasivní potlačení hluku už díky své konstrukci. Je zde ale i možnost aktivního potlačení zvuku. To spočívá v tom, že mikrofony ve sluchátkách poslouchají okolní hluk, a poté proti němu posílají vlny v opačné fázi, čímž tlumí okolí ještě více.

Drátová a bezdrátová sluchátka

Začneme klasikou – drátovými sluchátky. Přední výhodou tohoto typu je zvuk. Drátem se totiž přenese mnohem více informací, než vzduchem. Další je také fakt, že kvůli drátu je mnohem těžší sluchátka ztratit, než v případě bezdrátových. Avšak drát je i jejich nevýhodou. Všichni víme, jak je otravné je rozmotávat. Také ještě hrozí poškození drátu či konektoru.

Nevýhody drátu pokryjí sluchátka bezdrátová. Jsou mnohem pohodlnější při použití a zejména pro lidi, kteří jsou stále v pohybu, jsou tou nejlepší volbou. Avšak absence drátu má i svá negativa – je potřeba je dobíjet. V dnešní době však nejde o takový problém, zpravidla totiž již mívají obrovskou výdrž. 

Svou popularitu si dnes získala také tzv. true wireless sluchátka, která nejen že nejsou drátem spojená s vaším hudební zařízením, ale ani mezi sebou (proto také “opravdu bezdrátová”).

Konstrukce sluchátek

Konstrukce sluchátek je jedním z nejdůležitějších faktorů při výběru. Lze vybrat mezi sluchátky do uší, na uši či přes uši.

Sluchátka do uší

Většinou jde o špuntová sluchátka. Zasunou se hluboko do zvukovodu, což vede k velmi dobrému tlumení okolí. Jsou skvělým výběrem pro poslech hudby během sportu či za chůze. 

Sluchátka na uši

Tyto sluchátka leží na uchu, ale hlavy se již nedotýkají. Jsou komfortní pro použití jak doma, tak i vně. Při dlouhém nošení však mohou vyvolat diskomfort. Tento model má horší tlumení zvuku jak pro vás, tak pro okolí. To může být nevýhodou.  

Sluchátka přes uši

Jedná se o největší model. Tyto sluchátka vám pokryjí celý ušní boltec, čímž vytváří svéráznou zvukovou místnost, v důsledku čehož poskytují nepřekonatelný zvukový zážitek pro vaše uši. Nejlepší jsou pro domácí užití, ale je možné je spatřit i jinde. Kvůli své velikosti se nehodí k sportování či jakémukoliv rychlejšímu pohybu. 

Otevřená a uzavřená

Otevřená sluchátka mají maximálně přirozený zvuk. Bohužel ale netlumí okolní zvuky, ani to, co zrovna posloucháte, takže se o hudbu dělíte i s okolím. Pro domácí nošení se však jedná o nejlepší variantu.

Uzavřená sluchátka to mají přesně naopak. Skvěle tlumí zvuky, ale nezní tak přirozeně (I když v dnešní době jsou typy, u kterých zvukový rozdíl skoro ani nejde poznat).

Dalším typem jsou sluchátka polouzavřená, jež představují kompromis mezi dvěma předešlými modely.

Sluchátka dle příležitosti

Výrobci dnes vyrábějí sluchátka s různými vychytávky, jež je skvěle přizpůsobí jejich účelu a příležitosti, při které jsou používané.

Sportovní sluchátka

Tento typ má skvělou fixaci, která je udrží na místě i při tom nejvíce aktivním pohybu. Plus ještě existují modely, jenž mají zabudovaného osobního trenéra, který bude kontrolovat váš progres.

Kancelářská sluchátka

Jde o drobnější sluchátka, jež musí navodit jakési pohodlí, jelikož je pracovníci nosí po celou pracovní dobu. Často jde o monofonní sluchátka, jež ponechávají jedno ucho volné, což umožňuje komunikaci s okolím.

Herní sluchátka

Jde o velká sluchátka přes uši. Součástí těchto sluchátek je zpravidla mikrofon, jenž zajišťuje komunikaci se spoluhráči. Měly by mít také hlubší basy (kvůli například zvukům výbuchů či střelby ze zbraně). Mají skvělý prostorový zvuk pro odhalení možného nepřítele.

Hifi sluchátka

Jde o tu největší možnou kvalitu, kterou můžete sehnat. Nabízí však nejen vysoce kvalitní zvuk, ale i propracovaný design vyrobený z těch nejlepších materiálů. Zpravidla se jedná o poslední článek celého zvukového řetězce.

Sluchátka převádějící zvuk přes kost

Výdobytkem moderní doby jsou sluchátka, jež předávají zvuk přes kost. Jelikož je zvuk předáván přímo do vnitřního ucha, mohou je využívat i lidi s poškozeným sluchem. Další výhodou těchto sluchátek je, že můžete zároveň poslouchat jak hudbu, tak okolí. Nevýhodou je však ne příliš kvalitní zvuk.

Sdílejte:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Oblíbené články

Nejprodávanější

Podívejte se na nejprodávanější produkty v této kategorii: