Bez mobilního telefonu si většina z nás nedokáže představit den. Skoro každý uživatel zkontroluje displej svého smartphonu do 15 minut od probuzení. Jen málokdo si vystačí s telefonováním a posíláním SMS zpráv. Dnešní mobily bez problémů nahradí fotoaparát, hudební přehrávač, počítač, herní konzoli i další zařízení. A protože je nabídka na trhu opravdu široká, nemusí být výběr správného modelu úplná hračka. Na co byste se při nákupu měli zaměřit?
…
Operační systém: Android nebo iOS
Pokud chcete chytrý telefon, na který můžete instalovat aplikace, máte dnes na výběr v zásadě ze dvou operačních systémů: Google Android a Apple iOS. Jejich fanoušci jsou sice rozděleni do nesmiřitelných táborů, ale své výhody (i nevýhody) mají oba systémy.
- Předností Androidu je široká nabídka zařízení, které se liší velikostí displeje, designem nebo cenou. Tento systém totiž najdete jak ve smartphone za méně než 2 000 Kč, tak v modelech, které stojí více než desetinásobek.
- iOS je naopak známé pro kvalitní aktualizace, takže telefon bude díky novým funkcím stárnout pomaleji. Pokud plánujete nákup i jiných produktů od Applu, pak bude iOS nejspíš jasnou volbou díky snadnému propojení.
Na trhu stále seženete také mobilní telefony bez OS, které jsou vhodné hlavně pro telefonování a textové zprávy. Jedná se o ideální dárek pro seniory.
Velikost displeje: všímejte si rámečků
Displeje mobilních telefonů v posledních letech výrazně vyrostly, ale zároveň se výrobcům podařilo ztenčit okolní rámečky. To znamená, že displej může být větší, aniž by se zvětšily celkové rozměry smartphonu. Při porovnávání modelů se tedy dívejte nejen na úhlopříčku displeje (uvádí se v palcích).
- Menší úhlopříčky (často do 5,5“) umožní s telefonem snadno manipulovat, i pokud máte menší ruku. Zároveň se telefon bez problémů vejde do kapsy u kalhot.
- Větší úhlopříčky (i více než 6,5“) jsou naopak ideální pro sledování videí, používání více aplikací vedle sebe nebo čtení e-knih.
Z hlediska typu displeje je oblíbený AMOLED, který poskytne kvalitní kontrast a barvy, ale objevuje se u něj tzv. vypalování obrazu. Proto řada uživatelů dává přednost displeji LCD, ideálně s technologií IPS, který je běžnější u cenově dostupných smartphonů.
Fotoaparát: zapomeňte na megapixely
Fotit dnes umí skoro každý mobil, ale výsledná kvalita snímků se může velmi lišit. Počet megapixelů je stále nejčastější údaj, který zákazníci sledují při porovnávání foťáku. Ve skutečnosti ovšem není nejdůležitější. Všímejte si raději clonového čísla, velikosti pixelů a různých doplňkových funkcí. Trendem poslední doby je více fotoaparátů na zadní straně, které jsou používány pro zoom, širokoúhlé snímky, bokeh efekty (rozostřené pozadí) apod. Rozhodně ovšem nelze říct, že čím více foťáku, tím lépe.
Výkon: pro bezproblémový běh
Osmijádrové procesory se dnes staly skoro standardem. Spíše než na počet jader a frekvenci v GHz se podívejte na výsledky různých testů výkonu. Stejně tak neustále roste i velikost operační paměti (RAM). Pro rozumný výkon doporučujeme zvolit model s alespoň 2 GB. Pokud chcete na telefonu bez problémů používat aplikace, hrát běžné hry nebo sledovat videa, zvolte model střední třídy s cenou okolo 5 tisíc korun. Nároční zákazníci mohou zvolit tzv. vlajkové lodě, které obvykle používají nejvýkonnější hardware.
Baterie: výdrž je důležitá
Výdrž baterie je parametr, na který zákazníci často zapomínají, ale přitom patří ke klíčovým. Nezapomeňte, že výdrž nezávisí pouze na kapacitě baterie (uvádí se v jednotce mAh), ale také např. na velikosti displeje či výkonu. Zvolte telefon s alespoň 3 000mAh baterií, ale pokud telefon používáte celý den, může být vhodnější kapacita kolem 4 000 mAh. Na druhou stranu s kapacitou baterie roste také hmotnost a tloušťka telefonu. A jak je to s nabíjením?
- Mnoho telefonů dnes nabízí rychlé nabíjení. Díky tomu můžete telefon dobít třeba za 1 hodinu.
- Standardem se dnes stává konektor USB-C, ale některé starší a levnější modely mohou ještě využívat microUSB.
- Bezdrátové nabíjení umožní telefon dobít položením na speciální podložku. Tuto nabíječku ovšem obvykle nenajdete v základním balení.